Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1901-1950 z 13482  Wstecz  Dalej     Sklep

23-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
W zasadzie wszystkie skrzypce z wyjątkiem sklejkowych robią lutnicy. Dlatego określenie "skrzypce lutnicze" trochę się zdewaluowało. Na Allegro widzimy "lutnicze niemiecka jakość" za 500 zł. Zastosowano słowo "lutnicze" w tym znaczeniu, że ręcznie robione.
Natomiast jeśli mamy na myśli takie lutnicze, że jeden człowiek z odpowiednim doświadczeniem i wykształceniem robi w szanowanym warsztacie europejskim od początku do końca samodzielnie dany instrument, to takich nie mamy. Tu dolny poziom cenowy wynosi 10 tys zł, bo jest to miesiąc pracy artystycznej i wysokiej klasy drewno za około tysiąc złotych.
Nasza specjalizacja to raczej produkcja manufakturowa, która jest bardziej optymalna. Polega na tym, że skrzypce robi nie jeden lecz kilkunastu lutników, z których każdy dochodzi do perfekcji w swojej czynności i specjalizacji.

21-04-2019, Od: Ewa Odpowiedz
Witam serdecznie

Czy skrzypce Richard 301/RV1 będą wystarczające dla początkującego gracza? Nie chcę przesadzać z ceną, ponieważ nie wiem czy uda mi się wytrwać ;) Pytam, ponieważ dużo czytałam o defektach tanich skrzypiecc, które znacznie wpływają na naukę. Aktualnie nic innego sensownego nie udało mi się znaleźć w tym przedziale cenowym, a tutaj wygląda wszystko bardzo wiarygodnie :)

Pozdrawiam,
Ewa

23-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Zwykle są wystarczające i faktycznie najlepsze jak na tą cenę. Brzmią całkiem dobrze, a typowe błędy bardzo szybkiej masowej produkcji są korygowane w miarę możliwości już u nas. Warto jednak brać pod uwagę, że tak tanie drewno nie jest jednorodne ani stabilne. Zmienia samoczynnie kształty i wymiary. Dlatego przy tanich skrzypcach jest trochę trudniej "wytrwać" niż przy droższych. Wymagają nieco większego wysiłku i cierpliwości.

18-04-2019, Od: Marcin Odpowiedz
Witam serdecznie.
Jakiś czas temu kupiłem u Pana Corta AD810, wymieniłem w nim już raz struny, ale nie uzyskałem z gitary tonu jaki by mnie zadowalał. Jakie struny by pan polecił by uzyskać ciepłe, przyjemnie brzmienie, bez metalicznego dźwięku, tak jak wychodzi to teraz? Czy 10-50 byłyby odpowiedniejsze? Jeżeli tak to na jaka firmę patrzeć?

Pozdrawiam, Marcin.

18-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Wczoraj ktoś pytał o dokładnie odwrotną rzecz. Chciał mieć brzmienie bardziej metaliczne. Dla każdego "przyjemne" oznacza coś innego. Generalnie brzmienie ociepla się z czasem samoczynnie. Nowe struny są bardziej brzęczące, a potem łagodnieją w miarę zabrudzania. Można od razu zastosować struny powlekane np. polyweb lub szlifowane. Trudno jednak powiedzieć jak zachowają się z danym egzemplarzem gitary i czy przypasują do gustu. Faktem jest że ta gitara dość dobrze przenosi wyższe harmoniczne i ma mocny środek pasma. Tu przydałby się model wytłumiający wyższe tony w basach, taki z bardziej dudniącym niż grającym dołem. Ale strunami też pewnie da się doregulować brzmienie. Z tym że raczej nie cieńsze niż 11-52.

17-04-2019, Od: Andrzej Odpowiedz
Witm bardzo serdecznie!

Proszę Pana uprzejmie o pomoc w podjęciu decyzji co do jakości i wykonania oraz brzmienia gitar akustycznych:
Fender FA-125CE Dreadnought NAT;
Cort AD880CE NAT.

17-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Gitary w podobnej cenie, będą miały podobną jakość. Żeby porównać trzeba by mieć na testach konkretne egzemplarze i najlepiej od razu z korektami i regulacją. W Fenderach podoba mi się elektronika. W Cortach jakość i stabilność pozwalająca na dokładne regulacje i wygodną grę. Plus za stronę mechaniczną.
Brzmienie to kwestia gustu. Jak na mój gust najtańsze Fendery brzmią ciut lepiej niż najtańsze Corty, ale im wyższym model tym ta tendencja odwraca się. Jakość wykonania i materiałów jest mocną stroną Corta nawet w tanich modelach w przeciwieństwie do Fendera, gdzie najtańsze modele są słabo wykonane. Ale to tylko takie ogólne subiektywne odczucia i tylko małe wskazania, a nie diametralne różnice. Każda partia i egzemplarz mogą być inne, nie wyregulowane i stąd różnorodność ocen internetowych.

14-04-2019, Od: Magdalena Odpowiedz
Witam, czym dokładnie różnią się skrzypce EverPlay 6xx a Stentor za 470 zł? Które byłyby lepsze?

14-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
To te same skrzypce. Różnią się tylko napisem, kolorem futerału i podbródkiem. Są tak samo dobre. Stentor 4/4 jest na ten moment jest trochę szybciej dostępny.

17-04-2019, Od: Magdalena Odpowiedz
A jak bardzo różnią się te podbródki?

17-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Różnią się mocowaniem. Everplay ma mocowany przez strunociąg na stałe, a Stentor bocznie, czyli jest ciut wyższy i ma większą swobodę przesuwania. Można go przykręcić bardziej z boku lub bardziej nad strunociągiem. Widać to na animacji: https://dsl.siedziba.pl/allegro/Stentor1018.gif

15-04-2019, Od: Darek Odpowiedz
Jaki jest koszt ,,poprawienia" gitary. Tak orientacyjnie bo pewnie zależy od gitary. Ale jakiego rzędy to pieniądze

16-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Zwykle do 100 zł. W zasadzie to jest dość dowolny koszt, zależnie od precyzji i jakości jaką chcemy uzyskać. Zwykle jest tak, że dwa razy większa precyzja, oznacza cztery razy więcej czasu pracy.
Można przyjąć wariant, że robimy w kwadrans to co przyniesie największą poprawę za 20 zł. To będzie adekwatne do ekstremalnie tanich gitar zabawkowych. Jeśli mamy gitarę przeciętną za 500 zł, to warto już poświecić więcej czasu, uwagi, dokładności i wydać powiedzmy 90 zł. Jeśli zaś gitara jest warta kilka tysięcy złotych to już wymaga dużej precyzji, zupełnie innych metod i narzędzi, oraz całego dnia pracy. Przy tanich gitarach taki wysiłek nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Tanie drewno bardzo zmienia kształty i wymiary. Nie ma sensu walczyć o precyzję 0,1 mm, skoro po tygodniu gitara może zmienić geometrię o 1 mm. Jednak z drugiej strony właśnie w stosunkowo tanich gitarach, zrobienie korekt i regulacji daje najbardziej spektakularne efekty i znaczną poprawę wygody gry. Siła działająca na palce zmniejsza się często nawet o połowę.

25-09-2016, Od: Michał Odpowiedz
Witam, a czy jest Pan w stanie sprowadzić gitarę Aria TG1 LVS? Jeśli tak, jaka by była przybliżona cena ?

26-09-2016, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Niestety Aria to chyba jedyna marka w Polsce która ma zablokowaną dystrybucję, bo trudno to nawet nazwać dystrybucją selektywną. Jeżeli jest produkt o stosunkowo niskiej wartości w stosunku do zakładanych cen detalicznych i chcemy działać na bardzo wysokich marżach, to trzeba ograniczyć swobodną konkurencję. Robi się to za pomogą dystrybucji selektywnej dopuszczając do sprzedaży tylko niedużą ilość sklepów. Jest mała sieć sprzedaży, więc obrót mniejszy, ale marże wysokie, dające duże zyski.
Tu posunięto się jeszcze dalej, bo jak Pan widzi w internecie tą markę sprzedaje tylko jeden sklep. To pozwala na ustawienie praktycznie dowolnego narzutu na towarze. Nie trzeba też zbytnio dbać o jakość, bo nie ma najmniejszej konkurencji na rynku.

26-09-2016, Od: Michał Odpowiedz
Zgadza się, sprzedaje je tylko jeden sklep, który ma dość słabe opinie jeśli chodzi o obsługę klienta, obsługę gwarancyjna, itp. Dlatego pomyślałem o Panu, ale rozumiem, czasami niektóre rzeczy są do nie przeskoczenia.

26-09-2016, Od: Michał Odpowiedz
Niekoniecznie folkowa, generalnie chciałbym grać wszystko, nie jestem jakimś muzykiem, dopiero co zaczyna się moja droga w zabawę gitara. Mam już kilka gitar, yamahe f 310, farra felipe abeto, stag c 542, elektryczna także mam, a no i jeszcze dość dobre ukulele. Szukam swojego Złotego środka, ogrywalem troszkę ra arie, i powiem szczerze, że dźwięk mi się podobał (może jestem głuchy jak pień ), wygląd także zrobił na mnie ogromnie pozytywne wrażenie. Chyba podoasowalo mi w niej właśnie wielkość pudła, bo yamahe jakos niewygodnie mi się trzyma, jakby za duże to to pudło, farra jest 3/4, maluszek, stagg , no nie wiem, wielkosc ok, na fenderach 100 gra wg mnie całkiem przyzwoicie. Ale ta Aria naprawdę świetnie leży mi w rękach, coś jest w niej, co mnie ciągnie do niej. Ot rozpisalem się, przepraszam. Chyba wchodzę w etap zbieractwa :)

26-09-2016, Od: Michał Odpowiedz
Generalnie to sam już nie wiem czego szukam. Chciałbym i fajnego Marrisa D 220M, ale patrzę także na gitary klasyczne Alvaro, Admira -tyle, że te strasznie drogie(Admira), ale raczej to już gitary, a nie wyroby gitaropodobne . Ciągnie mnie do klasyków, ale i do akustykow, jedynie obok gitar elektrycznych przechodzę bez euforii. Kocham gitary, lubię je oglądać, rozmawiać o nich, pisać o nich i uczyć się na nich grać . T. Burton Greengo też podobno nieźle się sprawują, kurcze, przepraszam, o czym ja w ogole pisze? Mam nadzieję, że nie zostanę zbanowany . Pozdrawiam

26-09-2016, Od: Jarek Odpowiedz
To może Pengano? Jest szerszy gryf, więc można grać także technikami klasycznymi, fingerstyle itp.

27-09-2016, Od: Michał Odpowiedz
Myślałem nad nią, 47-48 mm w akustyky bardzo fajna szerokość, lepiej złapać A-dur, w C-DUR też łatwiej tego ostatniego palca. Poleca Pan ja ?

27-09-2016, Od: Michał Odpowiedz
Chyba się na nią zdecyduje, ale mam dodatkowe pytanie, tak poza konkursem. Czy znana jest Panu Gitara Epiphone Dave Navarro Jane ? Miałem okazję ja dostać w zamian za pewną rzecz , niestety(stety?) zrezygnowalem. Pytam Pana Panie Jarku jako osobę , która na pewno wie więcej ode mnie.

27-09-2016, Od: Jarek Odpowiedz
Porządna gitara, ale o wartości można coś powiedzieć dopiero jak się obejrzy w jakim jest stanie. Gitary mocno używane mogą mieć zużyte progi i wymagać remontu. Okazje typu "nie używane, leżało trzy lata" są czasem jeszcze gorsze, bo przeważnie takie instrumenty są rozeschnięte i wypaczone.

11-04-2019, Od: r Odpowiedz
r

11-04-2019, Od: www Odpowiedz
Bar

11-04-2019, Od: Stefan Odpowiedz
Witam... czy może mi Pan poradzić kupuję Epiphone DN w sklepie wysyłkowym na co mam zwrócić uwagę przy odbiorze? Pozdrawiam...

11-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Ojej. Całą książkę mógłbym napisać o tym na co zwrócić uwagę i raczej nie przy samym odbiorze, bo to wymaga trochę czasu. Przy odbiorze, to tylko tyle sprawdzić czy nie połamana. A potem i i tak trzeba dać na korekty i regulacje, to lutnik wszystko sprawdzi. Nie znam modelu DN. Jaka jest pełna nazwa?

11-04-2019, Od: Stefan Odpowiedz
Epiphone Dave Navarro Jane

11-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
I uwaga przy zakupie pokrowców i futerałów, jeśli nie dali w pakiecie. Ta firma robi absurdalnie długie główki, żeby pokrowce innych marek nie pasowały. Słyszałem, że ktoś po zakupie trzeciego nie pasujące pokrowca chwycił piłę i urżnął nadmiar główki.

11-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
A to już taka porządniejsza. Tym bardziej samemu nie sprawdzi się wielu szczegółów. Co najwyżej czy nie ma garbów, czy mostek nie odpada, czy stopa gryfu przylega, czy nie ma objawów rozeschnięcia. Ale już szczegóły geometrii to musi lutnik obejrzeć. Sprawdzić progi, czy relief układa się równomiernie, bo najgorsza sytuacja jest gdy część gryfu jest płaska, a inny fragment już mocno wklęsły. Przy zniekształceniach typu "S", albo skręceniach nie wyreguluje się dobrze całości.

11-04-2019, Od: Stefan Odpowiedz
Jak sprawdzić objawy rozeschnięcia ?

11-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Wszystko co ma związek ze skurczeniem drewna: Wystające progi, garb na podstrunnicy w miejscu łączenia z pudłem, odpadający mostek, podstrunnica lub stopa gryfu, luźne podkładki pod nakrętkami kluczy, zapadnięte pudło, pęknięcia.

14-04-2019, Od: grajek Odpowiedz
A czym wyczyścić mikroryski na nowej gitarze i w jaki sposób?

14-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Preparatów i poradników jest sporo. Łatwo jednak przy tak miękkich lakierach pogorszyć wygląd, więc trzeba ostrożnie.
https://www.google.com/search?q=guitar+polish

26-09-2016, Od: Jarek Odpowiedz
A czemu generalnie taki model? Akustyki z płytkim pudłem słabo brzmią. Takie druciaste brzmienie pudełkowe, mało basu. To do muzyki folkowej?

26-09-2016, Od: Jarek Odpowiedz
Nie chodzi o obsługę, bo to można przeżyć, ale po prostu gitary fabryczne należy poprawiać, a sklepy tego nie robią. Instrumenty przechodzą wielotygodniowy transport kontenerowy przez strefę równikową w ciężkich warunkach. Tanie drewno lubi się wypaczać. Jak widzę co ludzie przynoszą wprost z salonów do poprawek, to przerażenie bierze. Ostatnio klient nabył w warszawskim salonie gitarę ze strunami na wysokości ponad pół centymetra! Wstydu nie mają, albo się po prostu nie znają.

26-09-2016, Od: Aga Odpowiedz
W dużych firmach handlowiec ma inne cele, serwisant inne, a właściciel jeszcze inne. Handlowiec nie zawsze zna się na sprawach techniczno-serwisowych. Często umowa z jakąś marką zmusza do polecania jej produktów nawet jeżeli obiektywnie nie są zbyt dobre. W sklepach o swobodnym doborze asortymentu poleca się zwykle te produkty, z którymi nie ma potem problemów, oraz takie które podobają się klientom.

12-04-2019, Od: Monika Odpowiedz
Witam,
Przymierzam się do zakupu skrzypiec dla początkującego ośmiolatka rozmiar 1/2. Zastanawiam się nad Stentor II 1500, A. Salvatini seria 7, Sandner SV-2 i Pengano SI Dark. Czy są rozmiary 1/2 w wymienionych skrzypcach i czy któreś z nich pan specjalnie poleca? Bardzo proszę o pomoc w wyborze. Pozdrawiam

12-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Na miejscu mamy 1/2 Stentor, Stentor I 1400, Everplay 6xx, Salvatini 7, Antyk+, Beginner, Richard Sandner, Franz Sandner i Hessler. Pozostałe też są aktualnie dostępne na magazynach dystrybucyjnych, więc też nie ma problemu. Wszystkie które wybieramy do oferty mają dobry współczynnik jakości do ceny, zwłaszcza że robimy dodatkowe korekty. Oczywiście droższe modele są lepsze od tańszych, bo jest wyższy gatunek drewna, dłuższe sezonowanie i dokładniejsze wykonanie, ale dla początkującego wystarczy nawet podstawowy Everplay 6xx, Stentor, czy Beginner. Przy wyższym budżecie można rozważyć Pengano SI lub Antyk+. Te wymienione pośrednie też są dobre.

25-03-2019, Od: Marta Odpowiedz
Dzień dobry, jak porównuje Pan skrzypce Pengano Custom ST vs Stentor Conservatoire 4/4 z lakierem Shellac? Pozdrawiam

11-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Obydwa modele można śmiało polecić. Są bardzo dobre w swojej kategorii cenowej.

10-04-2019, Od: Witold Odpowiedz
Witam, jak duży powinien być hol w podstrunnicy skrzypcowej. Pytam, ponieważ dopiero teraz spotkałem się z tym pojęciem i jestem ciekaw.

10-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Podłużna wklęsłość w profesjonalnych skrzypcach jest dostosowywana do konkretnego instrumentu, rodzaju strun, oraz preferencji i sposobu gry danego muzyka. Nie ma sztywnych zasad i jest to dyskusyjne jak bardzo ma być wklęsła. Można próbować różnych wartości w korelacji z wysokością podstawka i w porozumieniu z muzykiem. Zwykle nie robi się symetrycznie. Dość często sprawdza się ustawienie pod struną G wklęsłości odpowiadającej grubości tej struny, czyli 0,6mm-1mm. Natomiast pod struną E mniejsza wklęsłość - około 0,4mm-0,6mm.
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w tanich skrzypcach amatorskich. Drewno jest 10 razy tańsze, więc samoczynnie zmienia kształty i wymiary, oraz dostaje garbów, dołków i wypaczeń. Trzeba w ustawieniach brać spory zapas na te zmiany. Normy są zupełnie inne. Całkowicie prawidłowe są podstrunnice od zupełnie płaskich do wklęsłych na 2 mm. Jeżeli instrument jest tani, to trzeba akceptować szerszy zakres zmian, bo wynika to z fizyki taniego drewna, które bez długiego sezonowania i jednorodności jest po prostu bardziej ruchome.
Podstrunnice raczej nie powinny być wypukłe, bo wtedy trzeba wysoko ustawiać podstawki lub zmagać się z brzęczeniem. Ostatnio pewien duży niemiecki dostawca przysyłał instrumenty z bardzo wypukłymi podstrunnicami i to już był duży problem. Podstrunnica może robić się płaska lub nawet wypukła przy zbyt małej wilgotności powietrza. Trzeba utrzymywać wilgotność 50%. Powodem zbyt dużej wklęsłości może być np. założenie strun metalowych o naciągu 70kg do gitary klasycznej projektowanej pod 40kg.

10-04-2019, Od: Witold Odpowiedz
Bardzo dziękuję za informacje.

08-04-2019, Od: MACIEJ Odpowiedz
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wyboru skrzypiec. Który z podanych modeli by Pan polecił: Antonio Salvatini Seria 7 Jasne, Stentor II 1500, Sandner SV-2 ? A może coś innego w podobnej cenie? Z góry dziekuję za odpowiedź.

09-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Akurat w podobnej cenie są podobnej jakości. Stentor to wyższy model cenionego Everplaya. Wykonane w połysku z fajnym futerałem. Salvatini są trochę jaśniejsze z wyraźnymi słojami drewna. SV2 matowe o intensywnym kolorze. Zależy co się bardziej podoba, bo muzycznie są podobne. Zauważalna różnica w dźwięku będzie dopiero przy modelach powyżej tysiąca jak Antyk. Ewntulanie coś pośredniego to Pengano SI.

05-04-2019, Od: Joanna Odpowiedz
Dzień dobry, czy można zamówić u Pana Stentor student 1 w rozmiarze 1/16?

05-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Można zamówić Student I i II w tym rozmiarze, tylko trochę dłużej się czeka, niż na wersję standardową.

01-04-2019, Od: Ania Odpowiedz
Witam, czy skrzypce Verona Violin Custom będą jeszcze dostępne?

01-04-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Na razie raczej nie. Zostały zastąpione przez niemal identyczne Salvatini: https://skrzypce.pl/products/ASV-110B.html
Stentor robi też skrzypce o nazwie Verona, ale w wyższej klasie za 1900 zł. U nas jest aktualnie promocja na 1800 zł. Polecam.

01-04-2019, Od: Ania Odpowiedz
Szkoda, bo bardzo mi pasowały wizualnie.
No nic, trzeba zdecydować się na coś innego :)


Wyświetlono wiadomości 1901-1950 z 13482  Wstecz  Dalej