Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 3101-3150 z 7954  Wstecz  Dalej

22-10-2009, Od: Marcela Odpowiedz
Zawsze kochałam skrzypce, ale nie ułożyło się tak "wspaniale" w moim życiu i nie poszłam do szkoły muzycznej. teraz jednak postanowiłam coś z sobą zrobić. Mam 20 lat, bez żadnego nauczyciela nauczyłam się grać na pianienie (i to bardzo dobrze), więc, mam nadzieję, że podstawowe wiadomości z teorii muzyki posiadam. Zastanawiam się, jaki rozmiar skrzypiec będzie dla mnie najodpowiedniejszy - 4/4 (długość od szyi do śr. dłoni u mnie wynosi 62cm), czy dla początkującego lepszy byłby mniejszy - czy mniejszy rozmiar wymaga większej sprawności palców?
Interesuje mnie też obiektywna opinia - czy bez nauczyciela i ukończonych szkół muzycznych, czy kursów MOŻNA NAPRAWDĘ, ale NAPRAWDĘ nauczyć się grać?

30-10-2009, Od: Pixi Odpowiedz
"...obiektywna opinia - czy bez nauczyciela i ukończonych szkół muzycznych, czy kursów MOŻNA NAPRAWDĘ, ale NAPRAWDĘ nauczyć się grać?"
Można! Ja się nauczyłam z programu komputerowego Gram na skrzypeczkach.

25-10-2009, Od: ? Odpowiedz
4/4 rzecz jasna. Wg mnie bez nauczyciela nie da się "naprawdę" nauczyć grać. To nie fortepian, na nim jest dużo łatwiej dojść do poziomu który da się słuchać.

29-10-2009, Od: ?? Odpowiedz
Czy ma ktoś skrzypce EverPlay? Jakie one są? Czy warto je kupić na początek nauki?

29-10-2009, Od: ? Odpowiedz
http://www.myspace.com/dominikchmurski skrzypce elektryczne zapraszam

07-10-2009, Od: ? Odpowiedz
Poczytajcie uważnie... przejrzałam całą tą stronę. Jestem skrzypkiem i mam trochę pojęcia na ten temat. Pierwsza sprawa to taka, że bez dobrego nauczyciela na skrzypcach się nie nauczysz grać. ;] . W tym opisie puszczona jest kompletna ściema. Po drugie. Jest zupełną głupotą stroić instrument przez program komputerowy. no ludzie!!! I nawet jeśli ktoś z was nauczy się grać, to nie będzie potrafił najprostszej rzeczy... strojenia. To nie gitara. ;] Po trzecie wytłumaczona jest technika gry. I wierzcie mi, że zupełny laik się w tym nie połapie jeśli mu nikt tego nie pokarze. Haha najbardziej mnie rozśmiesza to, że w "sklepie" są sprzedawane skrzypce lutników za 700 zł. W życiu nie ma skrzypiec lutniczych i tym bardziej Henglewskiego za 700 zł. Sama osobiście miałam Jego skrzypce i kosztowały 10 razy więcej. Chyba, że to kolejne gówno z półfabrykatów, co po kilku latach zaczyna szwankować lub przestaje brzmieć. Tzw. zakupy w ciemno... Trochę to bezsensowne, kolejna wikipedia ;] .

09-10-2009, Od: G Odpowiedz
Ja tez jestem skrzypaczka i wiem, ze "poczytajcie uwaznie" ma sporo racji, tylko dosc nieladnie ubrala w slowa to, o co jej chodzi. Ja nie widze nic zlego w tym, ze sa ludzie, ktorzy chca grac sami dla siebie, z pasji. Ale prawda jest tez, ze bez nauczyciela nie beda w stanie przekroczyc pewnego poziomu. Mysle, ze jesli ktos chce grac sam, to fajnie wziac na poczatek chociaz 2, 3 lekcje zeby zobaczyc same podstawy na temat trzymania skrzypiec i smyczka oraz postawy. To z pewnoscia bardzo pomoze w dalszej nauce.
Jeszcze do "poczytajcie uwaznie" - my skrzypkowie patrzymy na to inaczej i wydaje nam sie, ze wszystko musi byc zrobione poprawnie. Ale gdyby jakis kucharz zobaczyl jak gotujesz tez moglby sie zlapac za glowe i sie przerazic! A moze my wcale nie chcemy profesjonalnie gotowac w restauracji tylko potrafic zrobic sobie jajecznice na sniadanie? Jesli nam to wystarcza, to dlaczego nie?

26-10-2009, Od: Michał Odpowiedz
Ukończyłem szkołe muzyczną pierwszego stopnia w klasie fortepianu, ze względu na wybór kariery - lekarz, nie mogłem kontynuowac nauki w szkole drugiego stopnia z prostego powodu - braku czasu ... Powiem krótko, brak nauczyciela od jakiś 4 lat, tylko mi służy... Technikę gry mam dobrze opanowaną co jest zasługą tych 4 lat spędzonych w SMie, a samemu posiadłem umiejetnosć ktorej zaden nauczyciel mnie nie nauczy... Gram, tak jak czuje, a nie tak jak tego sie ode mnie wymaga - chyba przecież o to chodzi? Nie wspominając już o tym, że ciągłe czytanie avista i granie z pamięci także odeszło w zapomnienie. Teraz jest przedewszysktim improwizacja. Od czasu ukonczenia pierwszego stopnia, niedosc ze nie stoje w miejscu, to bardzo sie rozwijam i mam za sobą wieeele występów... Osobiście, mam zamiar zakupić sobie skrzypce, spróbować się w tym instrumencie bo bardzo mi się podoba i wiem, że mając słuch, czy to z nauczycielem czy bez, zawsze można się nauczyc grac na dobrym poziomie... To tylko kwestia czasu, i zwiększonego poziomu trudności ;) Nie każy AM kończy, a wirtuozów bez szkół także było wielu... Przypomiam :) i życze powodzenia wszystkim w nauce. Wytrwałośći! ...

09-10-2009, Od: Jarek Odpowiedz
Bardzo ładnie napisana i wyważona opinia. Oczywiście że prawidłową drogą artystyczną jest zakup drogiego instrumentu lutniczego, wynajęcie najlepszego nauczyciela i szkolenie dziecka od 3 roku życia. To jeden biegun. Drugi jest taki: nie mam kasy na drogie skrzypce ani nauczyciela, ale skoro stać mnie na najtańszy instrument to czemu nie spróbować? 250 zł to ludzie wydają miesięcznie na gry komputerowe lub na papierosy! Skrzypce przestały być niszowym i elitarnym instrumentem dzięki naszym zdolnym przyjaciołom z Azji. Dla muzyka jest to profanacja, ale ogólnie to świetna sprawa że tyle osób może spróbować swoich sił, zwłaszcza że jakość tanich instrumentów niewiarygodnie się poprawiła w ciągu ostatnich lat. Wniosek jest taki: masz duży budżet, to nie żałuj na drogi instrument i pakiet lekcji. Jeżeli nie masz kasy, ale masz wielką ochotę spróbować, to wydaj na instrument ile możesz, weź 2-3 lekcje i nie zniechęcaj się ani wiekiem ani opiniami muzyków, że to nie możliwe. Wirtuozem faktycznie trudno zostać, ale dla przyjemności zagrać kolędę czy coś co lubisz, to jak najbardziej możliwe nawet bez wielkiego budżetu.

08-10-2009, Od: Jarek Odpowiedz
"Poczytajcie uważnie" pisze ktoś, kto nie czyta uważnie i robi błędy ortograficzne. Konkurencja czy co? Znam wiele osób, które nauczyły się grać bez nauczyciela i to na tanich skrzypcach. Jedna z tych osób zaczęła w wieku 40 lat i występuje zawodowo na scenie.
Strojenie przez program jest bardzo pomocne dla początkujących, bo nie każdy ma słuch absolutny. Program pomaga także korygować ustawienie palców i ćwiczy słuch. Nie widzę nic zdrożnego w używaniu tunera.
Uwaga do sklepu zupełnie nie na miejscu. Jest napisane skrzypce seryjne czyli fabryczne przystosowane do gry przez Państwa Henglewskich. A to wiele znaczy, bo korekty są drogie, zwłaszcza u takich mistrzów. Podnosi to jakość i wartość sprzętu oraz ułatwia grę.
Oczywiście że skrzypce lutnicze są 10 razy droższe. Koleżankę stać na skrzypce lutnicze i drogiego nauczyciela, a Janka Muzykanta nie było stać, a mimo to się uczył. To że lutnicze są lepsze, to nie powód żeby pogardzać ludźmi grającymi na tańszych skrzypcach twierdząc, że grają na "gównach". Liczy się pasja a nie gruby portfel. Nie wiem co o tym sądzicie. Wiele osób pisze, że radzi sobie całkiem nieźle pomimo braku nauczyciela i braku skrzypiec za 7000 zł.

25-10-2009, Od: Marcela Odpowiedz
Dziękuję za rady!

24-10-2009, Od: ANIA Odpowiedz
Co to jest za firma Dvorak / Czechoslowacja, czy ktoś słyszał na ten temat?

22-10-2009, Od: Piotrek Odpowiedz
Co do rozmiaru skrzypiec to oczywiście 4/4 bo jest najodpowiedniejsza wielkość na twój wiek i długość ręki. I rozmiar nie ma znaczenia czy jesteś początkująca czy nie tylko właśnie od długości ręki. Jak sie nauczyłaś grać na pianinie-to dobrze bo zazwyczaj jak skrzypce stają sie drugim instrumentem to nauka idzie łatwiej. Jeżeli rozpoznajesz dźwięki to nie będziesz miała problemu także z ich strojeniem. Kolejna sprawa czy nauczysz sie naprawde grać bez nauczyciela. Najpierw najlepiej by było gdyby ci ktoś powiedział jak prawidłowo skrzypce trzymać bo tego sie sama nie nauczysz tak żeby było perfekcyjnie. A jak sobie sama wyrobisz złą technike to będzie ciężko to odkręcić. Także powodzenia

10-10-2009, Od: dooa Odpowiedz
W ogóle to rozbraja mnie konkurencja na "coraz droższe skrzypce", jeżeli ja gram tylko dla własnych przyjemności no i mojej rodziny w moim domu , nie mam zamiaru kupować skrzypiec za 7000zł. Jedna Skrzypaczka napisała tutaj że śmiać chce jej się jak ktoś kupuje skrzypce za 700 zł.
Kupiłam sobie trochę droższe skrzypce, które wymagają naprawy, zaniosłam je do mojej pani profesor, która jest po Akademii Muzycznej, na co ona stwierdziła że człowiek który sprowadził te skrzypce, nie zna się na cenach, bo warte są jeszcze więcej, tyle że trzeba je naprawić.
Będę ćwiczyć na nich, nie mam zamiaru przejmować się opinią pani skrzypaczki grającej na skrzypcach za kilka tysięcy. Bardzo dobrze że masz takie drogie skrzypce, ale nie wszyscy muszą dawać tyle pieniędzy za instrument.
Fajnie że nie kupiłaś "półfabrykowego gówna" - miłego grania, a innym słuchania.
Mam nadzieję że mnie rówież będzie się grało na moich "Gównach" a innym słuchało (może kogoś po prostu nie stać na taką wielką kasę?? )
Pozdrawiam wszystkich którzy grają na skrzypcach sprzed 200 lat i nie nazywają ich "gównami",lecz swoimi wielkimi "Skarbami" cięzko zdobytymi przez poszukiwania a nie przez markę i cenę :)

Heh ja w ogóle nie wiem jak można nazwać taki instrumen "gównem" bo jaki by nie był dalej są to skrzypce więc należy sie szacunek. Równierz nie wiem po co komu tak drogie skrzypce, moje kosztowały te 500zł no ale są (dla mnie przynajmniej) odpowiednie a po wymianie strun to jeszcze lepsze. W ten sposób niektórzy użytkownicy tego forum zniechęcą tylko do tego instrumentu a przecież nie można komuś przkreślać szans by sie nauczyć tylko dlatego że stać go na instrument za 300 lub troche więcej. Ja z mojego instrumentu jestem bardzo zadowolony jak i moja prywatna nauczycielka mówi ze są dobre. Także nie warto sie przejmować tym co tu kto mówi na temat tanich skrzypiec, bo po to są właśnie tańsze skrzypce :)

21-10-2009, Od: anonim Odpowiedz
Ja zacząłem jakiś czas temu coś mi ta gra nie idzie ;/

Na efekty trzeba poczekać. A uczysz sie sam czy z nauczycielem?

21-10-2009, Od: Grzesiek Odpowiedz
Witam,
zaczynam od podstaw. Zastanawiam sie nad skrzypcami Start1 i preludium? Ktore beda odpowiedniejsze? a moze jakis inny model. Z gory dziekuje

21-10-2009, Od: Piotrek Odpowiedz
Ja kupiłem verony ale one podrożały od tego czasu i ponoć straciły na jakości :/. ja bym ci polecał kupić Start1 bo na początek wystarczy a po co przepłacać.

22-10-2009, Od: Grzesiek Odpowiedz
ok, wiec te zamowie. Dziekuje za pomoc

18-10-2009, Od: Kasiaa Odpowiedz
KUPIĘ skrzypce 1/8 prosze o kontakt kasiakatnik@gmail.com

21-10-2009, Od: Monikk Odpowiedz
Ja tez chetnie kupie male skrzypeczki!

19-10-2009, Od: Jarek Odpowiedz
Będą w tym tygodniu.

21-10-2009, Od: Piotrek Odpowiedz
Kciukiem sie nie chwyta gryfu tylko sie go opiera na nim, nie trzeba przytrzmywać bo skrzypce prawidłowo trzyma sie między podbródkiem a ramieniem.

21-10-2009, Od: Daniel Odpowiedz
Czy lewa ręka, a właściwie jej kciuk jest koniecznie potrzebny? Bo mam taki problem, że ten palec nie jest chwytny jeśli można tak powiedzieć. Czy jest jakiś sens rozpoczynać naukę z takim ograniczeniem?

20-10-2009, Od: Paweł Odpowiedz
Ja mam takie pytanie.. O co chodzi z tymi rozmiarami 4/4 3/4.. To zależy od czego?

21-10-2009, Od: Jarek Odpowiedz
4/4 mają ok. 59 cm. długości. To typowe pełnowymiarowe skrzypce dla dorosłych i młodzieży pow. 156 cm. wzrostu. Każdy kolejny rozmiar jest mniejszy o ok. 8%, czyli 3/4 mają 54 cm., 1/2 50 cm, 1/4 46 cm, 1/8 42 cm, 1/16 39 cm. Nie jest to podane ściśle, bo producenci mają własne pomysły na rozmiarówkę podobnie jak w odzieży i obuwiu. Ale z grubsza o to chodzi. I teraz jaki wybrać rozmiar? Stajemy sobie jak do gry z wyciągniętą lewą ręką do przodu i mierzymy odległość od szyi do środka dłoni. To jest mniej więcej długość odpowiednich skrzypiec. Najlepiej jak rozmiar dobiera nauczyciel. Jeżeli nie ma możliwości konsultacji, to można posłużyć się opisaną tu metodą zastępczą.

20-10-2009, Od: Kasia Odpowiedz
Rozmiar zalezy od dlugosci skrzypiec

19-10-2009, Od: Patryk Odpowiedz
Witam serdecznie. jestem po 40-stce. Czy jestem w stanie nauczyć się gry na skrzypcach? To moje marzenie ale czy realne? No i jaki instrument zakupić? Proszę o poradę. mogę na ten cel przeznaczyć 700-1000zł zł

20-10-2009, Od: ? Odpowiedz
Oczywiście jak najbardziej realne. Ostatnio sporo osób uczy się w tym wieku i dochodzą do całkiem niezłych rezultatów

19-10-2009, Od: Kasia Odpowiedz
KUPIĘ skrzypce- mogą być używane. Interesują mnie rozmiary 1/2, 1/4, 1/8, 1/10, 1/16, 1/32

16-10-2009, Od: Sandra Odpowiedz
EverPlay czy Mezzo?? ; )

18-10-2009, Od: Jarek Odpowiedz
Wystarczy popatrzeć na zdjęcia żeby w miarę dobrze wybrać. Patrzymy na ile równo są wykonane poszczególne elementy - chwytnia, kołeczki, wykroje efów czy nie postrzępione, prożek czy ładnie wklejony i nie za wysoki, mostek czy ma ładny łuk z obniżeniem przy najcieńszej strunie, struny czy są równo rozmieszczone i na dobrej wysokości, pokrowiec czy ma dwie szelki, taśmy pod smyczki, gwarancja czy jest 12 czy 24 m-ce. Jeżeli nie znamy się na tych rzeczach, to lepiej kupić droższy model. Przeciętne skrzypce fabryczne uczniowskie amatorskie kosztują ok. 1000 zł. Można przyjąć, że modele 5 razy tańsze niż przeciętne w zasadzie nie nadają się do grania. To jest poziom dna od którego zaczyna się skala.

18-10-2009, Od: ? Odpowiedz
Student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego nauczy od podstaw/korepetycje. ragges@wp.pl gg:8474420

17-10-2009, Od: Madzia Odpowiedz
Hejka ma ktos moze łatwe nuty na puste struny?????

18-10-2009, Od: Kasiaa Odpowiedz
Mam takie nuty podaj maila to ci podesle.. albo napisz do mnie na gg: 3305457

07-10-2009, Od: Kasia Odpowiedz
Kupiłam skrzypce za 750 zł, manufakturka, bardzo stare , mają na prawdę bardzo ładną barwę, muszę kupić struny, wymienić podstawek i zrobić coś z gryfem bo jest dość starty. Myślę że za taką cenę opłacało się je kupić.
Ukończyłam psm I stopnia, a dalej będę sobie grała w domku. Mam pytanie, gdzie mogę znaleźć jakieś nuty na ślub, mam na myśli utwór Ave Maria,albo canon Pachelbela. Proszę o pomoc, ponieważ chciałabym zagrać na ślubie kuzyna a nie mogę korzystać ze szkolnej biblioteki.
Pozdrawiam

14-10-2009, Od: ? Odpowiedz
z biblioteki możesz korzystać jak zostawisz w zastaw dowód osobisty i powiesz ze tylko zrobisz nuty na ksero i przynosisz.

10-10-2009, Od: zenonie Odpowiedz
wydaje mi się że to są 4/4

14-10-2009, Od: aina Odpowiedz
Ja również gram tylko dla przyjemności na skrzypcach fabrycznych. Ćwiczę proste melodie i sprawia mi to wiele radości. Profesjonalnie gram na waltorni, ale zawsze ciągnęło mnie do skrzypiec i teraz gdy nie muszę przygotowywać się do egzaminów i grać określonego materialu, chętnie sięgam po skrzypce i gram proste utwory dla własnej satysfakcji. To nie są skrzypce koncertowe, ale mi to nie przeszkadza.Jak ktoś gra czysto , z okresloną dynamiką i potrafi uchwycić frazę to może grać na wszystkim.

10-10-2009, Od: zenon Odpowiedz
Witam i dziękuję za podpowiedź - Większych nie spotkałem więc chyba 4/4, a tak nawiasem dużo radochy sprawia mi praca przy renowacji. Jeszcze nie pociągnąłem smyczkiem....... ale już niedługo. Pozdrawiam.

09-10-2009, Od: piotr Odpowiedz
kupię skrzypce 1/8 lub 1/10 lel. 516-25-25-03

14-10-2009, Od: Jarek Odpowiedz
Za dwa tygodnie będą 1/8 Everplay

10-10-2009, Od: Jajajajaj Odpowiedz
czy na prawdę myślicie że skrzypce za 750zł, które mają mieć naprawę wartą 400zł, nie są lutnicze tylko manufakturka dla dziecka , które ukończyło Psm I stopnia to zdecydowanie za niska cena?

14-10-2009, Od: Jarek Odpowiedz
To jest loteria, bo manufaktury są różne. Nie wiadomo jak one zabrzmią po naprawie. Może super, a może marnie. A za 1150 zł, to już można kupić fajne nowe skrzypce, tyle że fabryczne. Ja bym popytał u kilku lutników czy warto naprawiać i co o tym sądzą. Z takiej opinii można jakieś wnioski wyciągnąć. Warto też porozmawiać z nauczycielem, czy postępy są na tyle duże, że niezbędny jest droższy instrument, który nie będzie ograniczał dalszego rozwoju.

09-10-2009, Od: zenon Odpowiedz
Witam - od dziś mam skrzypce nie wiem czy to 4/4 czy też inne. Dł. całkowita instrumentu 60 cm. Czy to właśnie mówi o ...... wybaczcie jestem zielony - przepraszam, ale pomóżcie.

09-10-2009, Od: piotr Odpowiedz
...oczywiście jak najtaniej. mogą być chińskie

08-10-2009, Od: zzz Odpowiedz
Zapraszam na Polskie Forum Lutnicze http://www.lutnictwo.phorum.pl

12-09-2009, Od: Heniek Odpowiedz
Witam. Zaczynam uczyć wnuczkę 5 lat, 110 cm wzrostu gry na skrzypcach w Ognisku Muzycznym. Proszę o radę, jakie kupić skrzypce. Dziękuję

20-09-2009, Od: Renata Odpowiedz
Uczę synka, ma 4,5 roku i 106 cm wzrostu. Skrzypce !/8 są za duże. Doskonałe są 1/16. Mniejsze są lepiej akceptowane przez dziecko.

Wyświetlono wiadomości 3101-3150 z 7954  Wstecz  Dalej