Forum

17-03-2017,Od: Grzegorz
Witam serdecznie! Rozglądam się aktualnie za pierwszymi własnymi skrzypcami (od tygodnia uczę się grać na pożyczonych, które jednak mam do dyspozycji tylko przez krótki czas) i chciałbym zapytać, jak duża jest różnica w jakości instrumentów w przedziałach do 700zł, 800zł, 900zł oraz 1000zł (mowa o rozmiarze 4/4). Czy mógłby Pan wybrać najlepsze według Pana propozycje w tych przedziałach oraz krótko je uzasadnić? Niestety im dłużej szukam informacji o przystępnych cenowo instrumentach, tym większy mam mętlik w głowie. Nie ukrywam, że wolałbym na instrument wydać jak najmniej, gdyż zaoszczędzone pieniądze pójdą na większą ilość prywatnych lekcji. Jednocześnie jednak chciałbym, by późniejsza gra na zakupionych skrzypcach mogła sprawiać przyjemność, a one same, przy średnio intensywnym użytkowaniu, mogły wytrwać ze mną lata. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam!

19-03-2017,Od: Ben
Jeśli to ma być na 2-3 lata nauki i potem do wymiany, to wystarczą tańsze za 400-600 zł. Np Sandner SV300. Ale jeśli mają wytrwać i służyć w przyszłości osobie która już coś będzie potrafiła zagrać, to lepiej wybrać przeciętny poziom amatorski za 1300-2000 zł. Jakość jest proporcjonalna do ceny. Za jakością idzie dokładność wykonania, stabilność, trwałość i brzmienie. Po prostu na droższych gra się łatwiej i przyjemniej. Do tańszych trzeba więcej determinacji i wytrwałości.

20-03-2017,Od: Grzegorz
Zmiana planów. Udało mi się zwiększyć budżet na instrument. :) Teraz zastanawiam się właściwie nad 3 modelami - Pengano Custom, Sonata i Stentor Conservatoire. Szczególnie podoba mi się Sonata, ale ciekawy jestem, czy istnieją duże różnice między tymi skrzypcami, szczególnie w brzmieniu (Stentor jest w końcu nieco droższy, a i tańsze Pengano chwalicie jako wyjątkowo dobrze wykonane) lub czy może nie powinienem się zainteresować jakimiś innymi w tej cenie? BTW, fajnie, gdybyście nagrywali próbki dźwięku dla większej części asortymentu niż dotychczas, to by ułatwiło wybór.

20-03-2017,Od: Jarek
To już zależy od gustu i preferencji. Każde z nich będą w porządku. Pengano i Sonata są bardzo podobne, w połysku, z wyraźnie widocznymi słojami drewna, robione bardziej na staro. Dzięki cieńszym elementom struny łatwo pobudzają je do grania. Lutniczo wyciśnięte maksimum w ramach tej ceny i materiału. Stentor nieco inne podejście, z wyglądem bardziej gładkim, nowoczesnym, typowo szkolne fabryczne, bardziej solidna budowa, podobne nieco do Yamahy.

Próbki dźwięku mogą być mylące, bo efekt nagrania prawie nie zależy od skrzypiec, a bardziej od akustyki pomieszczenia, techniki muzyka, mikrofonów, toru nagraniowego, realizacji dźwięku, oraz od urządzeń odsłuchowych czyli ustawień karty muzycznej i samych głośników. Ucho ludzkie słyszy różnice między skrzypcami zbudowanymi identycznie z takich samych materiałów. Warto sobie uzmysłowić, że w nagraniu słuchamy krążka gumowego w sześciennej budzie, a nie drgającego litego drewna obudowanego kształtem skrzypiec. To kompletnie inne źródło dźwięku i brzmi inaczej. Dodatkowo bardzo dużą różnicę robi pomieszczenie i technika gry.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):