Forum

07-07-2017,Od: Malgorzata
Witam. kupiłam skrzypce dla dziecka, które się co chwilę rozstrajaja, kilka razy w ciagu lekcji
Czy mam je wysłac do panstwa w raach rklamacji?

07-07-2017,Od: Jarek
Dzień dobry,
Raczej nie trzeba odsyłać. Nowe struny i folga trochę rozciągają się, a nowy instrument dopiero układa. Po dwóch tygodniach będzie to mniej odczuwalne. Nawet na koncertach widać, że zawodowe skrzypce trzeba stroić praktycznie po każdym utworze, więc strojenie kilka razy nie jest niczym dziwnym. Skrzypce amatorskie, szczególnie takie które nie mają kołków hebanowych, czyli wszystkie poniżej 600 zł, trzeba stroić nieco częściej.

Ogólnie skrzypce są u nas dokładnie testowane i korygowane, łącznie z wytrzymałością strun i trzymaniem stroju. Warto więc ustalić co sprawia kłopot. Czy jest to normalne bardzo powolne rozciąganie nowych strun, czy może nieumiejętność zablokowania kołków. Nawet nauczyciele przyzwyczajeni do hebanu mają czasem trudność z tańszymi bardziej miękkimi kołkami. Jeśli któryś z nich cofa się i nie pomaga mocniejsze wciśniecie, to zbawienna jest odrobina szkolnej kredy w miejscu styków kołka ze skrzynką kołkową. Wystarczy ciut wysunąć i pomiziać wokół odrobiną kredy. Kołek styka się ze skrzynką w dwóch miejscach i o te fragmenty chodzi. Im mniej tej kredy tym lepiej, żeby nie chodził za ciężko.

Czasem zdarza się że struna, zwykle E1, ślizga się na kołku. Można wtedy ją zawiązać po przewleczeniu przez kołek, zrobić pętelkę, lub ze dwa razy skrzyżować podczas nawijania, aby sama siebie dociskała. Koniec zwoju, ten który już zmierza do prożka, powinien być blisko brzegu przy samej skrzynce kołkowej. Dla kołków prawych po prawej stronie, dla lewych po lewej.

W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że po jakimś czasie używania zsuwa się nakrętka z folgi. Wówczas słychać charakterystyczne pyknięcia i wszystkie struny naraz skokowo obniżają dźwięk. Jak sobie z tym radzić pokazuje filmik: https://www.youtube.com/watch?v=FWhqMw11bbw

Po strojeniu, smarowaniu warto spojrzeć czy podstawek stoi prawidłowo między nacięciami efów i pod kątem prostym do płyty mierzonym po stronie strunociągu. Granie z przechylonym podstawkiem zmienia dźwięk, strojenie i może spowodować jego trwałą deformację lub złamanie.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):