Forum

02-12-2017,Od: Piotr
Witam,

chcialbym kupic w Pana sklepie skrzypce za 400-800zl. Chce sie nauczyc grac na skrzypcach. Mam 10 lat doswiadczenia w grze na gitarze i lubie grac wyscigowo. Wiem, ze do takiej gry potrzebny jest wygodny i dokladnie wykonany instrument. Nie zamierzam grac na skrzypcach koncertowo, wiec duzo wazniejsza od brzmienia jest dla mnie wygoda. Dwa elementy, na ktorych wydaje mi sie, ze szczegolnie mi zalezy, to niska akcja strun oraz odpowiednie odleglosci miedzy strunami. Jakie modele moglby mi Pan polecic?

Pozdrawiam

03-12-2017,Od: Jarek
Budżet nie pasuje do założeń. To jest za mało nawet na odpowiedni smyczek. W takich skrzypcach musi być też bardzo stabilne drewno i idealny profil podstrunnicy. Dobre drewno kosztuje więcej niż te założenia, a trzeba jeszcze z niego wykonać instrument i to bardzo precyzyjnie, co też kosztuje. Trzeba więc wyluzować, uznać że jest to spory kompromis w stosunku do wymagań i wybrać co się podoba optycznie. W uwagach można wpisać żeby nie regulować ich prawidłowo, tylko niżej, z dopuszczeniem pobrzękiwania.

03-12-2017,Od: Piotr
Rozumiem i dziękuję za odpowiedź. W przypadku gitar spokojnie da się znaleźć bardzo wygodny instrument do 800 zł, stąd też liczyłem, że może podobnie jest w przypadku skrzypiec. :) Jeśli w ogóle można rozpatrywać w skrzypcach do 800 zł kwestię precyzji wykonania i wygody grania, to czy są, jakieś modele, które wybijają się w tym kryterium na tle innych? Czy przykładowo Sandner SV-300 będzie odpowiedni? Co oznacza opcja "Stok B" w wersjach kupna tego instrumentu?

03-12-2017,Od: Jarek
Ze skrzypcami jest tak samo jak z gitarami. Gitara za 800 zł też nie ma doskonałego drewna i też każda wymaga korekty i regulacji. Skrzypce rozpatrujemy trochę inaczej, bo są zwykle w zestawach. Jeśli chcemy mieć skrzypce o wartości 800 zł, to trzeba kupić zestaw za 1000 zł, bo należy odliczyć wartość futerału i smyczka. Skrzypce są także bardziej pracochłonne i wrażliwe na niedokładności wykonania i niestabilności drewna. Dlatego oceniałbym tak pobieżnie, że skrzypce po 800 zł odpowiadają jakościowo gitarom po 400 zł. Idąc tym tokiem myślenia jeśli odpowiada nam jakość gitary za 800 zł, to skrzypiec o tej jakości trzeba szukać raczej powyżej tysiąca zł.
SV-300 jest całkiem w porządku. Jakość jest proporcjonalna do ceny. Nawet jak robiliśmy testy w ciemno. to nauczyciele nie znając cen potrafili je posegregować od najtańszych do najdroższych na podstawie odsłuchu i oceny mechanicznej podczas gry.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):