Forum

17-10-2006,Od: pianistka ( i skrzypaczka!!!!!!!!!!!)
nie... dominanta zawsze jest na 5 no i może bć ewentualnie z 7 wielka. zmniejszony zawsze jest na dźwięku prowadzącym i jak kolega zauważył zawsze składa się z tercji małych chyba, żeby pozamieniać dźwięki na enharmonicznie równowazne tylko, ze wtedy to tylko będzie brzmiało jak zmniejszony ale na prawdę to będzie co innego... kurcze, ale to skomplikowane, sama się nie łapie... w tym roku zaczyna nam sie w szkole harmonia. myślałam, że zasady muzyki są trudne, ale przy harmonii to mi normalnie mózg paruje!! ech... za głupia na to jestem...

17-10-2006,Od: gdae
no to pięknie, że w tym roku zaczyna Ci się harmonia- przekonasz się, że mylne jest Twoje twierdzenie, że dominanta jest zawsze na 5...
Przekonasz się, że jest też dominanta trzeciego stopnia i dominanta siódmego stopnia. Przkonasz się też, że dominanta nie zawsze ma tercję wielką, że są też moll dominanty.
Piszesz też, że ewentualnie może być z septymą wielką... ANO MOŻE! Ale może też być z noną wielką i małą, bez kwinty, bez prymy...
A sprawa jeszcze bardziej się komplikuje przy wtrąceniach i elipsach- tu dopiero poznasz prawdziwe oblicze harmonii :)

I tak na przyszłość- robię (za pieniądze oczywiście) zadania z harmonii- niegdyś pół klasy u mnie w szkole zaliczyło w ten sposób ten przedmiot... :)


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):