Forum

18-10-2006,Od: Aśka
Rany, Pianistko, ty jesteś na którym stopniu? Ja w szkole I-go miałam tylko (z harmonii i tych wszystkich trudniejszych rzeczy) przewroty D7 moll i dur, trójdźwięki ze zwiększonymi i zmniejszonymi, D9, - z noną małą, subdominantę molową z sekstą, rozpoznawanie składników w sopranie i w basie, łączenie akordów, zapisywanie melodii na 4 głosy (te całe zasady...) i rozpoznawanie tonacji trójdźwięku. Mówisz o zwykłej dominancie budowanej od 5 stopnia gamy? Bo D7 zaczyna się od różnych dźwięków w zależności od przewrotu... chyba. I nie składa się z samych tercji. Jak czytam te wypowiedzi to mi się mózg odkształca... a przy okazji co to znaczy "drugiego stopnia obniżonego"??? :)

20-10-2006,Od: gdae
"a przy okazji co to znaczy "drugiego stopnia obniżonego"??? :)"

subdominante można zbudować nie tylko na 4 stopniu, ale też na drugim (wspólna z czwartym stopniem pryma i tercja). Można też jednak obniżyć o pół tonu drugi stopień i jeśli jesteśmy w tonacji moll, odpowiednio obniżyć też tercję aby uzyskać moll subdominantę drugio stopnia obniżonego, czyli akord neapolitański. W toncji a-moll będą to dźwięki b-des-f.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):