Forum

27-04-2019,Od: Klaudia
Witam!
Mam pytanie odnośnie skrzypiec elektrycznych. Jkie by Pan polecił? Do tej poty gram na klasycznych Yamaha v5. Chciałabym aby elektryczne były tak samo dobre jeśli chodzi o brzmienie. Proszę mi coś podpowiedzieć jaki mam jeszcze wybór poza firmą Yamaha. Czy sprawdzi się tu też firma Stagg?
Pozdrawiam
Klaudia

28-04-2019,Od: Jarek
Odpowiednikiem jakościowym Yamahy v5 w skrzypcach elektrycznych jest także Yamaha. Wszystkie inne elektryki w klasie do 2 tys zł. będą znacznie gorsze pod wieloma względami. Stagg dodatkowo ma problemy z wadą konstrukcyjną, bo skrzypce w kształcie otwartego dolara mają tendencję do skręcania osi szyjki pod wpływem naprężenia strun. Lepsze są korpusy domknięte i symetryczne.
Brzmienia jako takiego skrzypce elektryczne nie mają. Tak samo gitara elektryczna nie ma brzmienia w porównaniu do akustycznej. Są jedynie pewne różnice związane z budową i jakością przystawek, strun i korpusu. Skrzypce elektryczne muszą dać po prostu przyzwoity sygnał, a brzmienie nadawane jest przez elektronikę - multi efekt, wzmacniacz, głośnik. Problem jest taki, że tanie skrzypce elektryczne nie dają przyzwoitego sygnału i mają wiele niedoskonałości mechanicznych utrudniających grę.

28-04-2019,Od: Klaudia
Bardzo dziękuję za odpowiedź :) W takim razie trzeba trochę zainwestować w Yamahę. Proszę mi jeszcze powiedzieć czy warto takie skrzypce elektryczne kupić używane? Bardzo podejrzliwie podchodzę do uzywanych instrumentów, zastanawiam się zawsze czy wszystko z nimi w porządku i czy nie mają ukrytych wad, skaz skoro ktoś je nagle sprzedaje.. Oczywiście pozbawia mnie to wszelkich gwarancji więc pytanie czy warto?

28-04-2019,Od: Jarek
Skrzypce sporo używane mogą być zużyte i wymagać remontów. Jeszcze gorsza sytuacja bywa wtedy, gdy sprzedawca prawie wcale ich nie używał i uważa to za zaletę. Takie skrzypce są zwykle zwykle mocno porozsychane i wypaczone. Trochę jak z autem - psuje się gdy stoi długo bez używania. Zawsze warto zrobić przegląd przez zakupem.

28-04-2019,Od: Klaudia
Oj, czyli wychodzi na to, że jednak najlepiej i na długo sprawdzą się nowe.
Bardzo dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam

28-04-2019,Od: Jarek
Różnie to bywa. Przy nowych jest gwarancja i wiadomo czego się spodziewać. Do używanych trzeba sporo szczęścia, bo można trafić na minę. Nie wiadomo jaką miały historię i jak były przechowywane. Instrument mało używany powinien być trzymany zimą w futerale z nawilżaczem, albo w chłodnym pomieszczeniu o wilgotności 50%. Mało kto o tym wie i stosuje takie zalecenia.

29-04-2019,Od: Klaudia
Myślę, że każdy sprzedający jednak nie przyzna się do wielu uszczerbków... Jeszcze takie pytanie apropo skrzypiec GEWA. Znalazłam model BIALE GS401.646 Czy godne uwagi?

29-04-2019,Od: Jarek
Nie ma nigdzie bardzo dokładnych zdjęć, jednak przy tej marce nie spodziewam się wysokiego współczynnika jakości do ceny. Przy tej cenie kilka elementów wygląda na mocno wytanione. Za te pieniądze mogli by pomyśleć o lepszych strunach, zrobić wklęskę jak w prawdziwych skrzypcach, żeby podbródek nie zjeżdżał, dać firmową elektronikę, jakiś efekt, lub choćby regulacje barwy, porządny smyczek, słuchawki. Elektronika nie ma wyjścia na duży jack. Zasilanie 4 paluszki jest cięższe niż typowe rozwiązanie z baterią 9V. Surowe brzmienie wydaje się być bardzo szkliste, więc przetwornik piezo pewnie tez wytaniony: https://youtu.be/hQ66KeS45Es?t=674

29-04-2019,Od: Klaudia
W takim razie dla mnie jasne jest to, że jednak Yamaha nie ma sobie równych i warto w nią zainwestować, tym bardziej, że jak już wspomniałam- od początku gram na klasycznych Yamaha V5 więc sporo od skrzypiec wymagam...


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):