Forum

08-05-2012,Od: Paulina
Dostałam właśnie skrzypce. Podstrunnik był trochę krzywo przez co struny nie były równo więc go lekko wyrównałam ręcznie... można tak? Teraz jest ok. :D Mam nadzieję, że nie popełniłam jakiejś zbrodni... A i jeszcze struna E była lekko obok tego wgłębienia w podstrunniku i nie wiedziałam co z tym fantem zrobić. Obluźniłam strunę i włożyłam lekko w to zagłębienie, dobrze zrobiłam? i ostatnie pytanie, na tylnej płycie jest takie malutkie kółeczko, takie coś jak są na deskach, czy to jest naturalne i nie umniejsza jakości gry? A skrzypce osobiście są fajne jak na razie ;).

08-05-2012,Od: Jarek
Podczas podróży może coś się delikatnie przesunąć. Z tego względu sporo sklepów wysyła skrzypce z całkowicie złożonym podstawkiem. U nas akurat staramy się nie składać podstawków, bo nie każdy odbiorca potrafi sobie potem poradzić. Aby uniknąć uszkodzeń wypełniamy puste przestrzenie filią bąbelkową i jest to skuteczny sposób aby skrzypce nie fruwały i nie obijały się wewnątrz w czasie transportu.
Prawdziwe drewno nie zawsze ma idealnie regularny rysunek, nie zawsze jest jednorodne. To nawet często dodaje uroku. Jeżeli nie jest to wielki sęk tylko małe oczko z tyłu to nie ma problemu. Dla brzmienia najważniejsza jest płyta wierzchnia, szczególnie ważna jest okolica podparcia duszy i podstawka.
Podstawek można i należy korygować. Powinien on stać centralnie symetrycznie pomiędzy nacięciami efów, dopuszcza się przesunięcie tej pozycji o milimetr lub dwa w kierunku strunociągu. Pod struną E ma być obniżenie (podstawek nie jest całkiem symetryczny). Pilnujemy żeby kąt prosty 90 st. był pomiędzy tylną płaszczyzną podstawka a płytą skrzypiec, czyli sprawdzamy kąt prosty od strony strunociągu. Przechylenia górne korygujemy starając się złapać jak największą powierzchnię podstawka, aby go nie złamać. Jeżeli trzeba przestawić także stopy podstawka, to warto trochę zluzować struny i odciążać podstawek żeby nie szorować po płycie. Najpierw polecam obejrzeć kilka filmów: http://www.youtube.com/results?search_query=violin+brigde+setup


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):