Forum

20-11-2013,Od: Gosia
Zamierzam kupić skrzypce 3/4. Do tej pory dziecko grało na Ever Playach. Nauczyciel chwalił instrument i my również nie narzekaliśmy; bo technicznie bez większych problemów a i brzmienie było w porzadku. Musieliśmy dokupić nowy smyczek (ponieważ ten w zestawie przestał trzymać włosie) oraz żeberko (słabo trzymało się intrumentu - odpadało) więc zmieniliśmy na porządne Wolf. Dziecko robi postępy w nauce i sprawia jej to przyjemność. Zastanawiam się więc nad inwestycją w nieco lepszy instrument, aby poznało różnicę w jakości oraz brzmieniu - zachęcić do dalszej pracy. Wiadomo będą służyły ok. 2 lata i nie chcę wydawać powyżej 1000 zł. Zastanawiam się najpoważniej nad Strunalami, ale biorę też pod uwagę rówież Sandner, Stendor, Pengano itp te nieco lepsze od dotychczasowych. Czy różnica jest warta inwestycji, czy nie będzie ona znacząca? Jeśli chodzi o Strunale to wiem, że nie jest to chiński wyrób, ale czy dzięki temu lepszy od pozostałych i na czym ona polega? Wiem też że muszę dokupić dodatkowo futerał, smyczek, żeberko ale jak wyliczyłam będzie to koszt ok. 800 - 900 zł. Natomiast Stendory, Sandnery czy inne porównywalne będą kosztowały mniej - czy opłaca się i jakość będzie rekompensatą?

20-11-2013,Od: Jarek
Proponuję Stentora 1542C za 856 zł detal. To model czwarty od dołu, już nie "student" tylko "graduate" czyli model pośredni między uczniowskimi a koncertowymi. Ma bardziej szlachetne brzmienie. Możemy zrobić promocje na 800 zł za cały zestaw.

21-11-2013,Od: Gosia
Czy ten Stendor 1542C będzie porównywalny ze Strunalem np. 240? Jaka jest różnica w brzmieniu i jakości technicznej instrumentu? Pozdrawiam

21-11-2013,Od: Jarek
Trudno powiedzieć bo to zależy od egzemplarza tego Strunala i sposobu przygotowania. Ocena brzmienia zależy w dużym stopniu od gustu jeżeli porównujemy zbliżone cenowo instrumenty. Czemu akurat 240? Ten model nie występuje w aktualnej ofercie. Był w zeszłorocznych przecenach.

21-11-2013,Od: Gosia
Byłam pewna że je Pan ma w swojej ofercie, ale widzę że coś się zmieniło. Tak po prostu przykładowo posłużyłam się tym modelem 240. Nie znam różnicy pomiędzy innymi Strunalami w danej klasie cenowej. Ze słyszenia tylko wiem, że dzieci a także szkoły używają tej marki skrzypiec, więc zastanowiło mnie. Wiem, że są z wyższej półki profesjonalne Strunale, ale czy model w cenie poniżej 1000 zł może być lepszy od innych chińskich wyrobów? Dlatego chciałabym zasięgnąć rady fachowca co sądzi na temat różnicy.

22-11-2013,Od: Jarek
Najlepszym wyznacznikiem jakości jest cena a nie marka czy kraj pochodzenia. Niewidzialna ręka wolnego rynku samoczynnie to reguluje. Jeżeli ktoś próbuje sprzedawać kiepskie skrzypce drogo, to szybko zbankrutuje albo opuści cenę. Jeżeli natomiast ktoś zrobi dobry instrument wysokim nakładem kosztów, a sprzedaje zbyt tanio, to też nie przetrwa na rynku, musi podnieść cenę. Samo się reguluje.
Zrobiliśmy kiedyś testy w ciemno dla kilku nauczycieli podsuwając do oceny kilka modeli skrzypiec w różnych cenach. Nauczyciel posortował je według własnej oceny brzmienia nie wiedząc ile kosztują. Okazało się że idealnie ułożył je od najtańszych do najdroższych.
Wniosek jest taki, że im wyższa cena tym lepsze materiały, dokładniejsze wykonanie, ładniejsze brzmienie. Oczywiście mogą się zdarzyć nieliczne wyjątki w ramach zbliżonych cen, może na to mieć wpływ indywidualny gust, że np. komuś spodoba się akurat ciut tańszy model, ale nie spotkałem się nigdy z czymś takim żeby skrzypce za 300 zł uznano za lepsze niż model za 900 zł. Tak jak z każdym produktem. Jeżeli trafi się Strunal za 600 zł to raczej będzie gorszy niż "Chińszczyzna" za 900 zł.
I jeszcze jedno spostrzeżenie, jeżeli porównamy dwa instrumenty w identycznej cenie: moim zdaniem Chińczyk za tą samą kwotę bardziej się postara i poświęci więcej czasu pracy niż Europejczyk. Dla Chińczyka 50 USD za tydzień pracy przy instrumencie to majątek, a dla Europejczyka jałmużna. Odwali robotę byle jak.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):