Forum

03-02-2014,Od: Ania
Witam
Mam w planie kupić skrzypce ale w sklepie powiedzieli mi że będę musiała przygotować je sama, i tu moje pytanie czy zdołam zrobić to sama w domu czy niezbędna bedzie wizyta u lutnika?

04-02-2014,Od: Agata
W zwykłym sklepie, w sklepach internetowych lub na Allegro przeważnie skrzypce nie są przygotowane. Są tylko po zwykłej fabrycznej kontroli lutniczej, która stwierdza że instrument jest w normie jak na tą cenę. Niestety owe normy dopuszczają całkiem spore niedokładności które bardzo utrudniają naukę. Kołki źle chodzą, podstawek się przewraca, jest złe rozmieszczenie i wysokość strun, więc gra się ciężko. Często kształt podstawka jest do poprawienia, bo trudno trafić grającemu we właściwą strunę itd. itp. Zwykłe ustawienie podstawka i nastrojenie nie rozwiązuje wcale problemu. Potrzebny jest pilnik, papier ścierny i sporo doświadczenia. Handlowcy i magazynierzy wysyłają jak leci i potem są problemy. Tylko nieliczni sprzedawcy jak Tonarelli jasno to podają, że ich instrumenty są fabrycznie słabe i zalecają poprawki lutnicze. Wielu sprzedawców pisze głupoty i przechwala się w stylu "profesjonalne", "lutnicze", "przygotowane (fabrycznie)". Dobre przygotowanie już w cenie taniego instrumentu jest na skrzypce.pl, a przy droższych instrumentach także u Hanglewskich. Oczywiście nie oznacza to przerobienia skrzypiec fabrycznych na lutnicze bo to nie możliwe, ale jest to dołożenie pół godziny uczciwej pracy fachowca w kierunku ulepszenia instrumentu. To diametralnie poprawia łatwość grania, brzmienie, strojenie i uprzyjemnia eksploatację.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):