Forum

02-09-2015,Od: Adam
dobrze wiedzieć, bo pełno tandety :/ imitacji.
Naprawdę dzięki tej stronie można dopiero spojrzeć właściwie, co jest instrumentem niskobudżetowym, co nie, a co wersją szkoleniową.

03-09-2015,Od: Adam
zapomniałem dodać,że dobry pomysł, bo przydatne są demonstracje -próbki brzmień skrzypiec np. na youtube

03-09-2015,Od: Jarek
Z próbkami youtube trzeba uważać o tyle, że efekt w 90% zależy od sposobu nagrywania, mikrofonów, realizacji dźwięku, pomieszczenia, muzyka i repertuaru, warunków odsłuchu, a tylko minimalnie zależy od samych skrzypiec. Jeżeli chcemy uchwycić subtelne różnice między egzemplarzami to tylko na żywo. Przy odsłuchu przed komputerem źródłem dźwięku nie jest już drgająca płyta drewniana z obudową w odpowiednim kształcie, tylko okrągły kawałek gumy lub tektury w głośniku.
Zdarza się fajnie nagrać tandetne skrzypce z których uczeń w życiu nie wydobędzie sensownego dźwięku, a bywa że Stadiviariusy za milion jakoś nie brzmią w youtube.
W nagraniach nie widać też spraw mechanicznych. Na etapie nauki strojenie, precyzja i wygoda może być ważniejsza od samego brzmienia. Nie wiadomo na ile muzyk męczy się podczas grania, na ile koryguje fałsze, żeby uzyskać rozsądny efekt. Skrzypce mogą być tak krzywe, że uczeń nie poradzi sobie i zniechęci się. Więc ostrożnie z oceną na podstawie youtube.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):