Forum

05-12-2015,Od: Paula
Witam, przymierzam się do kupna nowych skrzypiec, gram od dziecka jednak nigdy nie było mnie stać na lepsze skrzypce niż fabryczne. Teraz zaoszczędziłam trochę pieniędzy i chciałabym przeznaczyć na to do 1500zł. Myślałam nad czeską/niemiecką manufakturą z przełomu XIX/XX wieku, widziałam skrzypce właśnie do takiej kwoty. Wiem jednak również, że trafiają się kiepskie manufaktury. Jak rozpoznać czy instrument jest dobrze wykonany?

05-12-2015,Od: Jarek
Po cenie najłatwiej. Za 1500 zł to raczej będzie kiepska manufaktura albo średnia do remontu, który pochłonie więcej kosztów niż cena. Nie tylko chodzi o materiały i wykonanie, ale także o to w jaki sposób były przechowywane i eksploatowane. Np. zużyte będą miały dołki po palcach w podstrunnicy, wytarte kołki i rozrajbowane otwory w skrzynce kołkowej. Natomiast źle przechowywane będą rozklejone, wypaczone i popękane. Najlepiej udać się przed zakupem do ZPAL w celu sprawdzenia i wyceny wartości. Stare skrzypce za tak niską cenę to raczej nie będzie nic dobrego ani gotowego do użytku.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):