Forum

05-12-2015,Od: Paula
Witam, przymierzam się do kupna nowych skrzypiec, gram od dziecka jednak nigdy nie było mnie stać na lepsze skrzypce niż fabryczne. Teraz zaoszczędziłam trochę pieniędzy i chciałabym przeznaczyć na to do 1500zł. Myślałam nad czeską/niemiecką manufakturą z przełomu XIX/XX wieku, widziałam skrzypce właśnie do takiej kwoty. Wiem jednak również, że trafiają się kiepskie manufaktury. Jak rozpoznać czy instrument jest dobrze wykonany?

05-12-2015,Od: Jarek
Po cenie najłatwiej. Za 1500 zł to raczej będzie kiepska manufaktura albo średnia do remontu, który pochłonie więcej kosztów niż cena. Nie tylko chodzi o materiały i wykonanie, ale także o to w jaki sposób były przechowywane i eksploatowane. Np. zużyte będą miały dołki po palcach w podstrunnicy, wytarte kołki i rozrajbowane otwory w skrzynce kołkowej. Natomiast źle przechowywane będą rozklejone, wypaczone i popękane. Najlepiej udać się przed zakupem do ZPAL w celu sprawdzenia i wyceny wartości. Stare skrzypce za tak niską cenę to raczej nie będzie nic dobrego ani gotowego do użytku.

06-12-2015,Od: Paula
Bardzo dziękuję za pomoc. Przeglądając oferty w internecie, skrzypiec jest tak wiele i tak różnych ze na prawdę ciężko ocenić. Miałam zamiar jechać obejrzeć skrzypce, których zdjęcia znajdziecie w linku: https://drive.google.com/folderview?id=0B3z_mSd6fMt8NnhXTWN3Wjl0eXM&usp=sharing . Bardzo mi się podobają, jednak po waszych komentarzach zwątpiłam w ich prawdziwość. Co myślicie o nich na pierwszy "rzut oka".

06-12-2015,Od: Benek
Wyglądają w miarę dobrze, ale ze zdjęć się nie oceni. Widać wiele pęknięć i trzeba sprawdzić jak były one posklejane, czy są od spodu wzmocnione, jak to wpłynęło na brzmienie. Na zdjęciach nie widać kluczowych miejsc. Nie wiadomo czy jest podstrunnica zużyta. Podstawek jest zupełnie nie obrobiony. Na pewno nie zabrzmi. Trzeba dać lutnikowi żeby to zrobił porządnie. Jeżeli ktoś dał taki podstawek, to jest ryzyko że naprawy zrobił równie źle. Dlaczego na przykład są zamienione kołki strun D i G? Pewnie nie trzymają prawidłowo. Widać luz w jednym z otworów. Też wymaga to remontu. Wygląda że te skrzypce ktoś odpicował do sprzedaży, ale bez pojęcia o tym co robi. Może to mieć wielki wpływ na ich właściwości muzyczne. Przed zakupem trzeba dać do przeglądu. Tak jak robi się z autem. Na zdjęciu nic nie ocenimy.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):