Forum

07-10-2016,Od: Ania
Wiem, że takich pytań było już masę, chociaż z tego co zauważyłam, co dostawa, to nieco inne skrzypce, a ja na dniach chciałabym złożyć zamówienie :) Plus, co osoba, to też inny problem, dylemat etc.
Od lat marzą mi się skrzypce, na sam zakup pierwszego instrumentu mogę przeznaczyć jakieś 800 zł (bo mam obawy, że jednak okaże się, że "to nie to"). Z ciekawości posłuchałam skrzypiec i mam wrażenie, że Sandnery z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu, zupełnie mi nie odpowiadają. Najbardziej skłaniam się chyba ku Pengano S Light, Hoefner AS-1600V i ewentualnie Antonio Salvatini (zarówno seria 1, jak i 7). Domyślam się, że od fabrycznych skrzypiec za wiele wymagać nie mogę, ale zależy mi na ciepłym dźwięku.
Wizualnie chyba najbardziej odpowiada mi Hoefner, ale cóż... Sama nie umiem dobrze wybrać. W przypadku skrzypiec jestem zielona.

07-10-2016,Od: Ben
A gdzie to było słuchane? Tylko na żywo da się ocenić brzmienie. Z nagrań można jedynie stwierdzić czy skrzypce grają czy nie i czy ładnie wyszła realizacja dźwięku.

08-10-2016,Od: Ania
No niestety w internecie :(

08-10-2016,Od: Ben
Słuchając w internecie trzeba brać poprawkę, że nie słuchamy skrzypiec. Słuchamy głośnika czyli jakiegoś plastikowego pudełka, gdzie źródłem dźwięku jest drgający krążek gumowo kartonowy, a nie drgająca płyta drewniana obudowana kształtem skrzypiec. Jeśli między egzemplarzami skrzypiec słychać subtelne różnice mimo identycznej budowy i materiału, to słuchanie głośnika zbudowanego kompletnie inaczej niż skrzypce mija się trochę z celem. Zwłaszcza, że mamy po drodze masę przetwarzania dźwięku. Mikrofony zbudowane zupełnie inaczej niż nasze uszy, elektronikę, tor cyfrowy, kodowanie stratne. Co więcej - ogromny wpływ na brzmienie w nagraniu ma także pomieszczenie, muzyk i jego technika, użyte struny, cechy indywidualne egzemplarza i jego ustawienie, realizacja dźwięku w studio i masa innych drobiazgów. Także to że instrument inaczej brzmi przy uchu a inaczej z przodu.
Często bywa, że najdroższe skrzypce świata brzmią w nagraniach jak becząca koza, a innym razem skrzypce super tandetne udaje się podbarwić i nagłośnić tak że robią wrażenie. Tak jak z piosenkarzami studio czyni cuda. Dobry przykład to próbki Hofnera nagrane profesjonalnie w kościele. Nie sądzicie chyba że zagrają tak u was w domu w niewprawnych rękach amatora. Nie ma co się sugerować nagraniem. I tak 90% efektu zależy od techniki gry, a nie od instrumentu.

09-10-2016,Od: Ania
Prawda... Nie pomyślałam o tym, że nagłośnienie może mieć aż tak ogromny wpływ.

11-10-2016,Od: Ania
A któryś z tych modeli można mi jakoś wybitnie polecić, czy nie ma między nimi specjalnych różnic i polegają one jedynie na cenie, wyglądzie, ewentualnej trwałości materiałów?

11-10-2016,Od: Jarek
W tym zakresie, poniżej poziomu przeciętnego, trudno szukać wybitności. Gdyby przypadkiem czy raczej cudem takie wyszły, o niewspółmiernej wartości muzycznej, to fabryka zaraz podniosłaby cenę powyżej tysiąca. Można więc mówić raczej o solidności. Przy tanich skrzypcach istotniejsze są kwestie mechaniczne. Tak tanie drewno bardzo się wypacza, co widać po wielu modelach.

Nauczyciele najczęściej wybierają Sandnera. Są one także trwałe i stabilne. Brzmienie dość łagodne. Ale skoro Sandner nie podoba się, to może dozbierać do Antyka? Jest spora różnica. A z tańszych to może Salvatini 7 lub Pengano SI?

11-10-2016,Od: Ania
Jakoś tak nieświadomie zakochałam się w wyglądzie skrzypiec Hofnera i najbardziej się ku nich skłaniam.
Nie chcę też wydać zbyt wiele na pierwsze skrzypce, by w razie gdyby jednak "się znudziły", nie bolała aż tak bardzo kieszeń. Co prawda nie sądzę by po prawie 20tu latach marzeń o skrzypcach coś takiego miało nastąpić, ale zawsze taką ewentualność biorę pod uwagę.

11-10-2016,Od: Jarek
Całkiem fajne. Zamawiałem je z dużego salonu i były fatalnie ustawione. Struny ponad pół centymetra nad chwytnią i bardzo nierówno na prożku, ale po korektach jest w porządku i gra się całkiem przyjemnie.

11-10-2016,Od: Ania
A jak wypadaj w porównaniu (jeśli o porównaniu można mówić przy tych cenach) z Pengano S Light?


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):