Forum

08-11-2016,Od: Piotr
Witam, potrzebuje się poradzić w sprawie skrzypiec. Otóż, z jakiegoś powodu wykrzywił mi się lekko mostek ( w stronę podstrunnicy). Do tego często podczas grania na pustej E pojawia się nieprzyjemny piskliwy dźwięk. Byłem ze skrzypcami u lutnika, stwierdził że podstawek jest ok. Czy wykrzywienie podstawka może mieć wpływ na tą strunę, czy należy ją po prostu wymienić? Jeśli to drugie, to jaki model byłby godny polecenia? Interesowałyby mnie struny o głębszym, bardziej basowym brzmieniu. Jeśli tylko są takie w ofercie, bo innym sklepom niż skrzypce.pl nie ufam ;)

09-11-2016,Od: Jarek
Witam, W nowych skrzypcach trochę rozciągają się struny, folga, pracuje cała konstrukcja, co faktycznie powoduje przechylanie podstawka w kierunku podstrunnicy. Trzeba pilnować żeby stał pod kątem prostym do płyty, bo przechylony może się krzywić. Jedynie w drogich skrzypcach podstawki bywają tak idealnie wyprofilowane i ustawione, że struny prześlizgują się nie przechylając podstawka.
Piskliwy dźwięk może wynikać głównie ze słabego nasmarowania włosia kalafonią, złego prowadzenia smyczka, słabej kalafonii. Sama struna E zwykle nie jest owijana. Natomiast można kupić owijaną z rdzeniem nylonowym za 30 zł co ociepli brzmienie. Można kupić E gołą pozłacaną za 50 zł, albo platynową za 90 zł, co może zmniejszyć popiskiwanie. Jak dane komplety strun wpływają na brzmienie można zobaczyć na diagramach https://www.google.pl/search?q=violin+string+chart

15-11-2016,Od: Piotr
Bardzo dziękuje za odpowiedź. :)


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):