Forum

07-12-2016,Od: Weronika
Witam.
Dzisiaj przyszły mi skrzypce. Jest problem z kolkiem do strojenia struny G, gdy chcę nastroic tą strunę, przeskakuje z powrotem, przez co nie da się jej nastroić. Nie wiem czy to wynika z tego że za dużo ze skrzypcami nie miałam do czynienia i robię coś źle, ale aż taka zielona jeśli chodzi o instrumenty też nie jestem. Wiem, że przez Internet za dużo pan mi nie ma jak pomóc. Zastanawiam się tylko czy da się jakoś temu zaradzić czy będę musiała je zwrócić?

07-12-2016,Od: Jarek
Tak, to wynika z braku wprawy. Skrzypce były nastrojone przed wysyłką, więc gdyby była jakaś wada, to została by wykryta. Skrzypce nie mają przekładni ślimakowych jak gitary, tylko tradycyjne kliny drewniane. Jeśli tylko kręcimy, to będzie się luzować, bo struna ciągnie w przeciwną stronę. Trzeba jednocześnie przekręcać i wciskać jakby się chciało śrubę wkręcić.
Można stosować pasty do kołków zacieśniające, ale wtedy w obie strony idzie ciężej. Domowym sposobem można posmarować odrobinę miejsce styku kołka ze skrzynką kołkową zwykłą szkolną kredą, która zwiększa tarcie. W bardzo tanich skrzypcach można zaryzykować odrobinę pyłu z kalafonii, ale z tym ostrożnie bo jest niebezpieczeństwo zaklejenia na amen. Ogólnie proszę się nie przejmować, bo do strojenia trzeba nabrać trochę wprawy. Nieco łatwiej stroi się skrzypce powyżej tysiąca zł, bo drewno jest twardsze, a kliny ciaśniej spasowane, ale i takie tanie skrzypce nie sprawiają problemów gdy załapie się technikę.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):