Skrzypce najlepiej przechowywać w pokrowcu, szafce lub gablotce. Nigdy w folii, przy kalotyferze czy też w nasłonecznionym lub wilgotnym miejscu. Optymalna wilgotnosć powietrza to 40%-65%. Po grze warto przetrzeć instrument szmatką, żeby usunąć pył z kalafonii. Przy silniejszym zabrudzeniu można stosować specjalne płyny. Niektórzy używają wody z mydłem, benzyny ekstrakcyjnej a nawet soku z cebuli. Struny i nie lakierowane elementy można czyścić szmatką z odrobiną spirytusu. Dla nadania połysku stosuje się odrobinę oleju lnianego.

Włosie smyczka wymaga nasmarowania kalafonią. Jeżeli smyczek jest nowy, a kalafonia gładka i twarda, to warto ją najpierw zmatowić papierem ściernym. Najlepsze kalafonie produkują firmy Hill, Bernardel, Pirastro i Thomastik. Włosie smyczka trzeba przed grą naprężyć za pomocą śruby na końcu pręta, a po grze zluzować.

Kołki powinny obracać się płynnie i lekko, a jednocześnie zapewniać utrzymanie stroju. Pomaga w tym odpowiednie smarowanie za pomocą specjalnej pasty. W warunkach domowych można stosować do smarowania suche mydło z dodatkiem sproszkowanej kredy.